Kalibracja czujnika
Kalibracja czujnika umożliwia używanie wartości CGM do podejmowania decyzji o terapii, takich jak dawkowanie insuliny, i zwiększa dokładność wartości CGM. Kalibracji czujnika dokonuje się poprzez wprowadzenie do aplikacji bieżącego wyniku pomiaru stężenia glukozy wykonanego glukometrem. Aplikacja poprosi o zrobienie tego w ciągu pierwszego dnia użytkowania.
Istnieją 2 tryby wartości CGM: Tryb trendu i Tryb terapii. Tryb, w którym czujnik znajduje się w danej chwili, jest wyświetlany bezpośrednio pod wartością CGM na ekranie głównym.
Kiedy czujnik jest w trybie trendu:
- Wartości CGM nie mogą być używane do podejmowania decyzji o terapii, takich jak dawkowanie insuliny.
- Wartości CGM mogą być używane wyłącznie do obserwacji trendów i jako ogólny punkt odniesienia.
- Aby podjąć decyzje o terapii, na przykład dotyczącą dawkowania insuliny, należy zbadać stężenie glukozy we krwi za pomocą glukometru.
Kiedy czujnik jest w trybie terapii:
- Wartości CGM mogą być używane do podejmowania decyzji o terapii, takich jak dawkowanie insuliny.
Pomiary poziomu glukozy zmierzone przez czujnik stają się dokładniejsze, jeśli kalibracji dokona się w momencie, gdy poziom glukozy we krwi jest względnie stabilny.
Nie należy wykonywać kalibracji krótko po posiłku, po podaniu insuliny lub po aktywności fizycznej; należy również unikać środowisk o bardzo wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze, bądź charakteryzujących się gwałtownymi zmianami temperatury.
Procedura kalibracji składa się z dwóch kroków:
Po zakończeniu czasu nagrzewania wynoszącego 1 godzinę czujnik przejdzie do trybu trendu i zacznie wysyłać wartości CGM do aplikacji co 5 minut. Tych początkowych wartości CGM nie należy używać do podejmowania decyzji o terapii, na przykład dotyczących dawkowania insuliny. 12 godzin po założeniu czujnika aplikacja poprosi o kalibrację.
Krok 1: Przeprowadzić pomiar stężenia glukozy we krwi i wpisać wynik pomiaru w aplikacji. Czujnik przejdzie do trybu terapii. Wartości CGM mogą być teraz używane do podejmowania decyzji o terapii, na przykład dotyczących dawkowania insuliny.
Krok 2: Po upływie od 30 minut do 3 godzin przeprowadzić kolejny pomiar stężenia glukozy we krwi i wpisać wynik pomiaru w aplikacji. Ma to na celu potwierdzenie pierwszego pomiaru. Wskazówka: Jeśli krok 2 zostanie pominięty, czujnik powróci do trybu trendu.
Procedura kalibracji czujnika zostanie ukończona.
Kalibracja czujnika:
- Zbadać stężenie glukozy we krwi za pomocą glukometru zgodnie z instrukcjami podanymi przez producenta.
- Stuknąć Skalibruj teraz na ekranie głównym.
- Wpisać wynik pomiaru stężenia glukozy z glukometru na ekranie Skalibruj. Wynik pomiaru stężenia glukozy należy wpisać niezwłocznie nie później niż 3 minuty po wykonaniu pomiaru.
- Stuknąć Zapisz.
- Sprawdzić, czy w aplikacji wprowadzono tę samą wartość glukozy, która została wyświetlona na glukometrze i stuknąć Potwierdź. Jeśli przypadkowo wprowadzono nieprawidłową wartość, stuknąć Anuluj i wprowadzić prawidłową wartość.
- Czujnik został skalibrowany.
Jeśli kalibracja nie powiodła się, należy odczekać około 15–30 minut przed powtórzeniem procedury. Powtarzając procedurę, należy użyć nowego wyniku pomiaru stężenia glukozy z glukometru.
Nie można zagwarantować prawidłowego działania systemu, jeśli do kalibracji zostanie użyty nieprawidłowy wynik pomiaru stężenia glukozy we krwi.
Jeśli potwierdzona zostanie nieprawidłowa wartość kalibracji, nie będzie można jej usunąć. Usunąć czujnik i założyć nowy.